Grayson Perry ve çağdaş sanat!Pera Müzesi bugünlerde, ”günümüz çağdaş sanatının en sıra dışı ve ikonik isimlerinden”, 2003 yılı Turner Ödülü sahibi Grayson Perry’nin yapıtlarını sergiliyor. 

“Sergide Perry’nin, seramik, halı ve baskı işlerinin yanı sıra, British Council Koleksiyonu’ndaki 6 halıdan oluşan büyük eser grubu, "Küçük Farklılıkların Kibri" de yer alıyor.

Gündelik olanı, insanların hayatlarını yaşama biçimini, modern dertleri, din, sınıf ve kimlik meselelerini işleyen sanatçı, kadın alter egosu “Claire” ile de ünlü. 

Grayson Perry izleyenleri, güzellik, zekâ, etkileyici duygu ve nostaljinin yanı sıra korku ve öfkeyle kendisine çeken, çağdaş hayatın bir vakanüvisi olarak tanımlanıyor.

Perry'nin can alıcı ve zarafetle yapılmış eserleri çocukluğuna ve bir travesti olarak hayatına göndermelerde bulunurken, sınıf ve politikadan cinsellik ve dine uzanan geniş toplumsal meselelerle de ilgili.  
Perry, “Fikirlerin” tek talibi olarak kavramsal sanatı reddediyor ve anlatacak hikâyeleri olan el yapımı nesnelerin süslemeci ve samimi niteliklerini savunuyor. Sergideki en erken tarihli eser, Perry’nin Turner Ödülü’ne layık görüldüğü dönem olan 2002’den seramik bir çömlek; seçki, Londra’daki National Portrait Gallery’deki büyük bir sergi için 2014’te tamamlanan bir oto-portre niteliğindeki “Günlerin Bir Haritası” ile tamamlanıyor.

“Küçük Farklılıklar”ın küratörü Linsey Young sanatseverlerin, sergide Grayson Perry’nin engin hayal gücüne tanıklık edeceğini söylüyor. Young, uçaklar, alışveriş merkezleri, kiliseler, cep telefonları ve tabii ki Perry’nin yanından ayırmadığı oyuncak ayısı Alan Measles’in bu hayal gücünün ayrılmaz parçaları olduğunu belirtiyor ve sanatçının bu objeleri, eserlerinde farklı dönemlerde ve farklı formlarda tekrar tekrar kullandığına dikkat çekiyor.”

Yukarıdaki satırlar Pera Müzesi web sitesinden alındı. Grayson Perry’nin “Küçük Farkındalıkların Kibri” sergisini tanıtım için yazılmış.
Biz bu satırları görmeden tesadüfen Pera Müzesi’ne uğradığımızda, Perry ile tanıştık. Büyülendik.


Çağdaş sanat çok ilgimizi çeken, yakından takip ettiğimiz bir sanat dalı değil. Ancak Perry’nin sergisini gezinceş, çağdaş sanatın çok büyük bir ustası ile karşı karşıya olmaktan büyük bir keyif aldık.

Sergide bizi en çok etkileyen, ana rahminden ister kız ister oğlan çıksın, bireyin doğumdan ölümüne yaşadığı kuşatılmışlığı anlatan yapıtı oldu. İnsan markaların kendini nasıl kuşattığını böylesine bir çıplaklıkla görünce serseme dönüyor.
Perry bazen de bizim gibi yıllardır kafasında, ”Niye insanlar kavgasız gürültüsüz bir arada yaşamayı beceremez?” sorusunu yanıtlıyor. Çünkü “romantikler” çünkü “şişmanlar” “ataistler”, “faşistler”; sayın sayabildiğiniz kadar çok çeşitlilikteki şu ya da bu şekilde kendini ifade edişleri, o zaman anlarsınız ki “anlaşmazlık”ın nedeni o kadar basit değil!

Perry’nin bu konudaki yapıtı laflara gerek kalmadan her şeyi anlatıyor.

Pera Müzesi’nde sergilenen Grayson Perry’nin yapıtları, mutlak görülmesi gerekenler arasında haberiniz olsun. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder