Düşmeye Gör!

‘İznik’i gezdik dolaştık, köfteler yedik, ayranlar içtik’ dedik ya, bu şirin kenti yere göğe sığdıramadık ya; işte ne olduysa oldu, bir akşam alacasında tam da İznik’i terk etmeye hazırlanırken gözümüz bir türbe kalıntısına, yıkık duvarlarına, içinde birkaç mezarın yan yana dizildiği bir sefilliğe takılı kaldı.


‘Sefillik’ diyoruz çünkü türbenin içinde sessiz sedasız yatan ölülerin içler acısı mezarları, kırık taşları, her yanı kaplamış pislik hiç de İznik’e yakışan görüntüler değildi doğrusu…

Eeee ne demiş atalarımız, ‘Düşmeye gör!’ hele ki bir de adın ‘hain’e çıkmışsa, mezarına bile dönüp bakan olmaz!

İstersen Türkmen sülalen 150 yıl Osmanlı’ya hizmet etmiş olsun, imparatorluğun kuruluşunda emeği olsun; istersen bir dönem II. Murat’ın savaşlarına katıl, devletini yönet, ondan sonra oğlu Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul fethinde sadrazamı ol; binlerce duka altının, sayısız malın mülkün olsun, adın da Çandarlı Halil Paşa olsun! Hiç fark etmez. Gün gelir gözden düşer, adın ‘hain’e çıkar, suçun sabit görülür, zindanlara atılır sonunda da kellen gider, Osmanlı’nın idam edilen ilk sadrazamı olursun.


24 yıl Osmanlı’ya hizmet eden Osmanlı Sadrazamı Çandarlı Halil Paşa’nın başına gelenler bunlar.

Kimi tarihçiler Çandarlı için ‘Türkmen / devşirme çekişmesine kurban gitti’ der kimi tarihçiler ‘Fatih’e ihanet etti, İstanbul’un fethini önlemeye çalıştı, Bizanslılar’dan rüşvet aldı’ der.

Biz tarihçi değiliz bu konuda söz söylemek bize düşmez; bizim söylemeye çalıştığımız bu ülkede mezara, mezarlara saygının olmadığı gerçeği…


Hele ki bir de mezar ‘hain’ mezarı ise öyle bellenmişse ilgisizliğisizlik, görmezden gelmeler, sahiplenmemeler daha da artıyor.

Yazık! İçinde Çandarlı aile üyelerinin de yattığı Çandarlı Halil Paşa Türbesi’nın bugünkü hali ne yazık ki  İznik’e yakışmıyor.

4 yorum:

 1. Söylediğiniz kadar varmış. Çok üzücü görüntüler...

  YanıtlaSil
 2. evet maalesef türbenin durumu kötü. insan utanıyor...

  YanıtlaSil
 3. Hocam bloğumda ödülünüz var. Alırsanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba;

  Elinize yüreğinize sağlık.
  Aynı ilgisizlik ve düşüncesizlik beni de çok yaralar, gördükçe, okudukça, duydukça, izledikçe.
  Saygı başka şey. Zorla zorlamayla olmuyor.
  Ve ilaveten Tarih ise hem geçmişe hem geleceğe ışık tutar.
  Tarihe saygısı olmayan nesillerin geleceği ise her zaman karanlıktır.
  Vefa artık bulunması en zor insani özellik.
  Aynı şeyler tüm geçmiş kişiler için geçerli.
  Buyrun Pargalı'nın mezarı da aynı akibet içerisinde.
  Ne denilebilir, hani çok para olsa bakım onarım yapıp, her türlü tanıtımı da yüklenip, dünyaya açalım, turizme de katkı sağlasın.
  Ama hem o maddi imkan yok, hem böyle bir işe kalkışsanız bin mani ile karşılaşırsınız.
  Maniler bizi durduramaz ama maddi olanaksızlık belimizi büker çaresiz.

  Saygılar Sayın Saraç

  YanıtlaSil