‘Hiç duyanla gören bir olur mu?’


Olmaz tabii ki…

Hele ki İstanbul gibi bir kentte yaşıyorsanız hele ki adımınızı attığınız her yan gezilecek görülecek birbirinden güzel yapılarla doluysa, duyduklarınızla yetinebilir misiniz?

Siz siz olun pirimiz Evliya Çelebi’nin o ünlü seyahatnamesinde sık sık dile getirdiği, ‘Hiç duyanla gören bir olur mu?’ sorusunu kendinize sorun ve ardından da yola düşün ki kulağınıza kadar gelen ama gezip görerek teyit etmediğiniz ‘bilgi’lerle baş başa kalmayın.

Peki; Murad Paşa Camii’ni bilir misiniz? Biz bilmiyorduk yani işitmişliğimiz vardı ama sadece ‘bilgi’ düzeyinde olduğundan ‘biliyoruz’ diye kabul etmediğimizden kalkıp Aksaray’ın yolunu tuttuk.


Efendim camii, Fatih Sultan Mehmed’in vezirlerinden Has Murad Paşa tarafından 1465-71 tarihinde yaptırılmış.

Camii İstanbul’da az bulunan erken devir Osmanlı mimarisinin örneklerini taşıyor. ‘İki fonksiyonlu Bursa üslubu’nda yapılan camii tuğla-taş örgülü, kare planlı ve kubbeli.


Minaresinin kaidesinde iki güneş saati olan caminin şadırvanı Kara Davud Paşa tarafından 17. yüzyılda yaptırılmış.


Murad Paşa Camii ve Külliyesi ilk yapıldıklarında her şeyiyle eksiksizmiş. Yani medresesi, imareti, hamamı ve de camisi yerli yerindeymiş. Hatta cami ve külliye sonsuza kadar yaşasın diye köyler, araziler, ticarethaneler vakfedilmiş kendisine, hizmeti için birçok da vazifeli tayin edilmiş.

Ancak bu güzelim külliyenin binaları zamanla yangınlara, ‘İstanbul’u güzelleştirmek’ uğruna yapılan yıkımlara ve en önemlisi de ihmale daha fazla dayanamamış yok olmuş. Günümüze sadece camisi ve haziresinin bir kısmı gelebilmiş.


Bakımsız kalan camii 1946’da yeniden ‘ihya’ edilerek ibadete açılmış. 1957’de yeni Vatan ve Millet caddelerinin açılması nedeniyle Şirmend Çavuş Türbesi ve yıktırılan Oğlanlar Tekkesi’nin sebil, türbe ve çeşme grubu cami avlusuna taşınmış.

Murad Paşa Camii şimdilerde ise ‘geçmişinin görkemli günlerini’ arar gibi yine inananlara beş vakit hizmet veriyor.

2 yorum:

  1. verdiğiniz bilgiler için allah razı olsun.20yıldır burda olupda ziyaret etmediğim için utandım kendimden adeta.en kısa zamanda ziyaret edeceğim.tekrar tekrar teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. ilk fırsatta gidin çok güzel bir camii ama eski halinden şimdilere çok az şey kalmış.

    YanıtlaSil