Engelli Vatandaşlar Yaşadı!

İki ismi var, ‘Bozdoğan’ ve ‘Valens.’


4. yüzyılda kentin su ihtiyacını karşılamak için İmparator Valens döneminde bitirildiği için ‘Valens Kemeri’ deniliyor ama niye ‘Bozdoğan’ denildiği konusunda çeşitli rivayetler var.

Fatih’te, bugün İstanbul Üniversitesi’nin bulunduğu tepe ile Fatih Camii’nin bulunduğu tepe arasında uzanıyor. Ayakta kalan bölümü orijinal uzunluğundan 50 metre daha kısa olan 921 metrelik bölüm.

Orijinal halinin bir kilometre uzunluğunda olduğu varsayılan kemerin denizden yüksekliği 63.5, zemin yüksekliği ise yaklaşık 30 metre.


Şimdilerde büyük bölümü ayakta olmasına rağmen temelleri günümüz yer seviyesinin beş altı metre altında.

Kemer yüzyıllar boyunca isyanlar, kuşatmalar, depremler görmüş, yıkılmış, tahrip edilmiş ama önemine binaen olsa gerek ki her seferinde de onarılmış işlevini sürdürmüş.

‘Üstünde olmak nasıl bir duygudur?’ hep merak eder dururduk, geçenlerde yolumuz düştü bu merakımızı giderdik!

Batı ucunda yer alan esnaftan rica minnet bir merdiven bulduk, üstündeki birkaç evsizi de geçip gitmek için razı edince, başladık ileriye doğru yürümeye!


Yürümeye ama bu pek de kolay olmadı, yükseklik korkumuz yüzünden çabamız ancak kemerin ortalarına kadar sürdü; birkaç kare fotoğraf çekip kendimizi aşağıya dar attık!

Ancak şimdilerde öğreniyoruz ki, ‘kemer manzarası merakımızı ve de üstünde yaşadığımız korkuyu yetkililer duymuş olmalı ki?’ Valens ya da diğer adıyla Bozdoğan Kemeri, seyir amaçlı olarak turizme açılacakmış!

Konuyla ilgili olarak bir proje hazırlanmış, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun onayına sunulmuş bile.


Projeyle hem bizim gibi önüne gelenin üstüne çıktığı kontrolsüz çıkışlar engellenecek hem de İstanbul’un bir güzelliği daha turizme açılacakmış!

Kemerin iki yakasında bulunan parklardan kemere giriş ve çıkışlar yapılacak; hatta projeye göre düz yolda yürüyemeyen engelli vatandaşlarımız bile kemere çıkıp İstanbul’un seyir keyfine varacakmış!

1 yorum:

  1. Bu proje için Belediye'ye
    teşekkürlerimizi sunmalıyız
    o zaman:-)

    YanıtlaSil