İstanbul'da bir İngiliz Mezarlığı...


İstanbul’da, yanılmıyorsak 400’e yakın mezarlık var. Sayıyı tereddütle yazıyoruz çünkü her geçen gün, yeni bir mezarlık alanı açılıyor her gün sayılara bir sayı daha ekleniyor.

Bu yüzlerce mezarlık alanının bir kısmı ise Gayrimüslimler’in. Onların sayıları da yine yanılmıyorsak 70’e yakın. Kentin dört bir yanına yayılmış bu mezarlıklarda Rum, Ermeni, Gregoryen, Ortodoks, Katolik, Süryani, Musevi gibi değişik etnik köken ve mezheplerden insanlar yatıyor.

Bizim sözünü edeceğimiz ise çok az sayıda insanın bildiği, yine çok az sayıda hatta neredeyse günlerce kimsenin ziyaret etmediği, bir mezarlık, İngiliz Mezarlığı.


Şimdi diyeceksiniz ki Rumu, Ermeniyi, Yahudiyi anladık da İngiliz Mezarlığı nasıl ve ne zaman oluşmuş? Hem niye adı İngiliz Mezarlığı?

Şundan ki bir tarihlerde yani 1853-56 arasında, Ruslar’la Osmanlılar savaş eder; bu savaşa Osmanlı yanında İngilizler de katılır ve yaralı askerler İstanbul’a getirilir. Ancak askerlerden bazıları, Florence Nightingale tarafından Selimiye Kışlası’nda oluşturulan hastanede kolera nedeniyle hayatını kaybeder.

Vikipedia kaynaklarına göre o tarihlerde kışlada (mezarlık kışlanın batısında) 6 bin İngiliz askeri ölür.

Ölümlerin başlaması ve giderek artması üzerine ilk olarak biri deniz kıyısına yakın diğeri hastaneye yakın iki ayrı arsa üzerinde sonradan İngiliz Mezarlığı adını alacak olan mezarlık oluşturulur.

Bu arada mezarlığın kurulu olduğu arazinin de Kanuni Sultan Süleyman’ın özel mülkü olduğunu yine Vikipedia aracılığıyla aktaralım. 1867 yılında ise iki ayrı arsadan oluşan arazinin arasındaki arsa da bağışlanınca şimdiki mezarlık alanı ortaya çıkar.


Mezarlıkta 1857 yılında Birleşik Krallık Kraliçesi Victoria tarafından dikilmiş bir anıt var ve yaklaşık 28 metre yükseklikteki bu anıt Haydarpaşa’nın pek çok noktasından kolaylıkla görülebiliyor.

İngiliz Mezarlığı’nda sadece askerler yok. 1867 yılından bu yana şu ya da bu nedenle ölüp de gömülen 700’e yakın sivilin de mezarı bulunuyor.

Mezarlıkta yatan tanınmış siviller arasında I. Elisabeth dönemi İngiliz Büyükelçisi Sir Edward Barton da var.

Barton İstanbul'da bir süre görev yaptıktan sonra 1598 yılında İstanbul Heybeliada'da yaşamını yitirmiş ve ölümünden 257 yıl sonra kalıntıları adadaki mezarından alınarak buraya aktarılmıştır.

1898-1908 yılları arasında İstanbul'da görev yapan İngiliz Büyükelçisi Sir Nicholas O’Conor-Don da burada gömülmüş ve anısına mezarlık içinde bir şapel yaptırılmış.


Şimdilerde ise mezarlık müthiş huzuru ve dinginliği dışında, sakinlerine bir de akşam alacasında kuş sesleri sunuyor ki insan, ‘Kim bilir ne zaman nerede?’ sorusunu sormadan edemiyor.


Daha Büyük Görüntüle

5 yorum:

 1. ne ilginc haberim bile yoktu çok sevindim paylastiginiz için, sevgilerimle

  YanıtlaSil
 2. I liked this blog!
  Cheers from Argentina.
  HD

  YanıtlaSil
 3. beste hanım,

  istanbul'da ne saklı mekanlar ne sırlar var. biz de ingiliz mezarlığını bulduğumuzda çok şaşırmıştık. öyle görülesi yer ki.

  merci HD,

  arjantin'e selam..

  MS

  YanıtlaSil
 4. Interesante leer sus magníficas entradas,
  le dejo mis saludos.
  un abrazo.

  YanıtlaSil
 5. Amazing report! like it, thanks you for sahring

  saludos desde españa

  YanıtlaSil