Rumeli Feneri'nde Barınak Balık...

İstanbul’da meyhane seçeneği çok fazla. Türlü çeşit. Her yerde her semtte her fiyata yenilecek, içilecek meyhane var...

Ancak hem huzur hem manzara hem meze hem iddiasız balık hem fiyat hem de kısıktan kısıktan alttan alta gelen, Zeki Müren’li Türk müzikli meyhane pek az. Dolayısıyla buldun mu neresi olursa gideceksin.


Biz de hafta sonu, kendimizi günün vicdanına bırakıp ‘o kıyı senin bu kıyı benim’, ‘orası iyidir ama pek pahalıdır’, ‘burayı gözümüz tutmadı’, ‘burada da manzara yok’ diye diye Sarıyer’de, ardından da Rumeli Feneri’nde Balıkçı Barınağı’nda buluverdik.


Vakitlerden akşam hani tam da ‘Haydi Abbas vakit tamam / akşam diyordun oldu akşam’ vakti.

Hava limon üstünde de pembe bulutlar asılı, salkım saçak; barınak desen ağzına kadar balıkçı teknesi dolu… Eee hemen kıyıda da Barınak Balık var, durulur mu?

Barınak Balık tam da yukarıda anlattığımız gibi huzur dolu, sessiz sedasız, kendi halinde, kendi müşterisi olan mütevazı bir meyhane.


Mezeler bildik mezeler ne hayal kırıklığı yaratacak kadar kötü ne damak çatlatacak kadar iyi. Ancak közde patlıcan ile pancar kavurmasının hakkını vermek lazım ki iyiler; salata da iyi sayılır yani kendinizi manzaraya ve de rakıya verirseniz keyif bozacak bir şey yok Barınak Balık’ta…

Sağlıkla…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder