Çömlek'te Kuru Fasulye...

Kuru fasulye sever misiniz ya da hangi tür kuruya bayılırsınız? Şimdi diyeceksiniz ki bu da soru mu? Haklısınız.

Ancak bize kulak verirseniz bir ‘kuru fasulye cenneti’ olan ülkemizde çeşit çeşit fasulye ve bir o kadar da değişik pişirme yöntemi olduğunu unutmayın.

Sarımsaklısı var; etlisi, etsizi, tavuklusu var; sucuklusu, pastırmalısı hatta sütlüsü hatta hatta pişirmede hayal gücünde sınır yok mayonezlisi bile varmış.

Bir de tabii kuru fasulyenin neyin içinde nerede pişirildiği sorusu var ki o da başlı başına bir başka konu.

Alüminyum tencerede çelik tencerede bakır tencerede demir döküm tencerede ocak üstünde pişiren de var; içine türlü çeşit şey katıp fırında pişiren de bir de çömlek içine koyup taş fırında pişiren de yani var oğlu var.

Size sözünü edeceğimiz de işte tam bu son pişirme yöntemi…


Çömlek kuru fasulye Çamlıca’da… Daha önce salaş bir mekanları varmış şimdilerde ise gayet konforlu gayet manzaralı bir işyerinde hizmet veriyor. Hatta mekanda bir de İstanbul manzarasını doya doya herkes eşit seyretsin diye 360 derece döner salon bile var.

Çömlek’te kuru fasulye yemek için fiyatlar da makul… Eee daha ne olsun? Ancak Çamlıca yolunu göze almak şartıyla. Arabanız olmadan Çömlek’e ulaşmak biraz zor.

Gelelim mek^anın assolisti kuru fasulyeye…

Efendim dedik ya yukarıda türlü türlü çeşit çeşit kuru fasulye var diye. İşte Çömlek’in fasulyesi de bu değişiklikten nasibini alanlardan.

Bir kere fasulye İspir fasulyesi; dana eti, domates, soğan ve bol tereyağı ile birlikte taş fırında ve çömlekte ve de üç saat boyunca pişiriliyor; ikincisi kuru fasulye piştikten sonra su içinde yüzen gezen fasulyelerden değil hatta hiç suyu yok, helmeli. Dolayısıyla masada bulunan Trabzon ekmeğini bandırmak için boşuna sızlanmayın.


Hani diyoruz ki kişi vardır fasulyeyi sulu sever, etli sevmez, hele ki bol tereyağından hiç hoşlanmaz bir de tutturur ‘fasulyem yassı olsun küçük olsun daha bilmem ne de olsun!’diye. İşte onlar için değil Çömlek’teki kuru fasulye, başka bir tür. Diğer ünlüler Hüsrev gibi Fasuli gibi…

Ayrıca kuru fasulyenin vazgeçilmez eşlikçisi pilav ise Osmancık baldo pirinci ile yapılan bol yağlı yani tereyağlı ve güzel sadece ‘Keşke içinde şehriye olmasaydı’ diyorsunuz.

Turşu isterseniz turşu güzel, lezzetli, kütür kütür; yoğurda gelince; ille de ‘cacık isterim’ diye tutturmazsanız inek ve manda sütünün karıştırılması ile yapılan yoğurdu çok güzel bir koca tabağı götürmek içten bile değil.

Bu arada yemekten sonra tatlı diye tutturanlardansanız türlü çeşit birkaç çeşit tatlı varmış. Biz yemedik. Ancak Hamsiköy sütlacı tadındaki sütlacının methini mekandan ayrıldıktan sonra öğrendik ne yazık ki, tatlı sevmesek bile tadına bakmak isterdik.

Afiyetle…


Adres: Turistik Caddesi No: 28 / B.Çamlıca / Üsküdar / İSTANBUL

Tel: (0216) 316 29 53 / (0216) 335 14 34 / Fax: (0216) 443 66 66

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder