Beşiktaş Çarşı'daki 'Olağanüstü Lezzet'

Bu ‘internet dünyası’ bir alem. İki çarşı-pazar gezen, doğru klavyenin başına oturup, aklına eseni yazmadan edemiyor, lafın büyüsüne kapılıp ahkam üstüne ahkam kesiyor.

Eee ortalıkta laf bol olunca alıcısı da çok olup, meydanlar her şeyin üstüne atlayan ‘kefaller’le dolup taşıyor.

İşte bu ‘kefaller’den biri de biz olduk geçen hafta ve ilk bulduğumuz lafın üstüne atladık, “ …… Beşiktaş Çarşısı’nın içinde ayaküstü en lezzetli döner yenilebilecek yerlerden biri…

Tabii yazı bu kadarla bitmiyor devamı var pek ‘bilgiç’çe diyor ki, “Döneri hiç kıyma kullanmadan parça etten yapıyor ……, koyun ve dana eti karışık.

Döneri tüp gaz kullanarak pişiriyorlar. Döneri yağlıca bir döner ama ekmek, pide içi yenen dönerin de biraz yağlı olması lazım. Dönerle birlikte klasik olarak domates, biber ve isterseniz kıyılmış kuru soğanla döneri servis ediyorlar.”

Aslında bu kuru soğan lafından işkillenmeliydik ama uyanamadık duruma ve açlığın ve merakın ve de en önemlisi, ‘yeni bir yer keşfederiz’ umudu bizi bir anda Beşiktaş Çarşısı’nın içine yöneltti.


Mekanı tarif etmeye gerek yok, çarşıya gelin en kalabalık dönerci kuyruğuna takılın bakın bakalım nereye gideceksiniz?

Biz kendimizi bir anda orta katta, yorgunluktan konuşamayacak kadar bitap düşmüş bir garsona yalvarırken bulduk. Ancak garson hem konuşmuyor hem konuşunca da burnundan kıl aldırmıyor, ‘Abi yerim yok dedim ya’ diyor da başka bir şey demiyor.

Bu durumda ne yaparsın? Durumdan kıllanırsın değil mi? Yok gene akıllanmadık, zar zor da olsa bir boş yer bulup, pilav üstü döner söyledik ama ne söylemek? Biz garsona yine yalvara yalvara garson yine bize ‘sen de nerden çıktın şimdi?’ diye diye siparişimiz öylesine ortaya söylendi.

Masamızda bizden başka iki kişi daha var; şöyle bir baktık suratlarına ki ikisinin de durumu, ‘canımız şimdi çıktı ya da çıkacak’ duruşunda.

Yani bu demektir ki anlayana, ‘Senin dönerin de en az yarım saatte gelir, biz bekleyeli yirmi dakikayı geçti, hiç erkene umutlanma.’

Bu arada böylesine gergin durumlarda ‘en kötü durum’ nedir bilir misiniz? Üç kişinin yemek beklediği masaya bir tek yemeğin gelmesi…

Nitekim öyle de oldu, her gelen döner, masadaki diğer döner bekleyenlerin hedefi oldu, biri döneri yerken diğerleri gözleriyle porsiyonu yedi bitirdi, yemediği zamanlarda da garsonu yakalayıp, ‘kardeşim dönerden haber var mı, yarım saati geçti?’ diyor.

Neyse uzatmayalım lafı sonunda alelacele silinmiş masamıza bir çelik bardak içinde bir ayran bir de yine çelik tabakta sunulan pilav üstü döner bırakıldı. Yanlarında da tabağın kenarına iliştirilivermiş iki dilim domates bir de yeşil sivri biber.

Önümüze konulanı size uzun uzun anlatmayalım çünkü bir türlü işin içinden çıkamadık. Bir yanda kafamızda internetten okuduğumuz ‘Hayatımda yediğim en güzel döner kuşkusuz burada yapılıyor’, ‘Beşiktaş’ta …. dönerci, döneri harika, eti iyi kalite siparişin yanında hemen yapılıp sıcacık servis edilen pideler de çok güzel, şu anda Beşiktaş’da döner olarak en iyisi’ lafları var; bir yanda da önümüzde duran döner mi yoksa döner kırpıntısı mı gözlemi var.

Üstelik döner dediğin yanmış bitmiş kül olmuş bir halde; bir de dönerci belli ki, ‘Bu öğlen bütün Beşiktaş ahalisini doyurmalıyım yoksa aç kalmalarının vebalini ben üstlenemem telaşıyla, porsiyonları yarım tutmuş, tabakta döner ya var ya yok görüntüsünde…


Uzatmayalım sonunda ‘döner’ denilen yiyecek yenilip bitti ama biz hala bu konudaki görüşümüzü netleştirmiş değildik. Sizce kendimize mi inanalım yoksa internete mi, yoksa bir porsiyon pilav üstü dönere verdiğimiz 17 liraya mı?

Afiyetle…

Hamiş; kusura bakma bir yanda kalabalık bir yanda açlığın telaşı bir yandan da kızgınlıktan dönercide fotoğraf çekemedik, salgit.com'dan aldık

8 yorum:

 1. Bahsettiğiniz mekanı anladım:))Çok kalabalık olmadığı bir zamanda denk gelmiştik. Bahsettikleri kadar güzel değildi, tadı da damağımda kalmadı açıkçası:) Önünden ne zaman geçsem o yaşlı amcayı yetiştirmeye çalışırken görüyorum ve hayret ediyorum:) Yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum:)) Şimdi hiç pişman olmayacağınız bir tattan bahsetmek istiyorum:)) Kurtuluş Nazar pastanesinin profiterolü:)) Eminim siz biliyorsunuzdur sizi sevenler de öğrensin istedim:)) Sevgiler şelale...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. neyse ki yüreğime su serptiniz ve yalnız olmadığımı anladım. abartmıyoruz gerçekten o dükkan tam bir internet efsanesi, neredeyse her yerde var ve yazılanlarla masaya gelenler hiç de örtüşmüyor.

   Kurtuluş Nazar Pastanesini ve profiterolünü duydum ilk fırsatta gitmeyi planlıyorduk şimdi farz oldu...

   sevgiler

   Sil
 2. Ne yazık ki böyle durumlar olabiliyor. Hem sadece yeme içme konusunda da değil. Gezilecek yerlerde öve öve göklere çıkarılan bir yere gidip hayal kırıklığı yaşayabiliyorsunuz. Geçmiş olsun hocam. İnsanları yanıltmamak için hep doğru yorumlarda bulunabilmek ümidiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet sevgili urfa tutkunu, özellikle yeme içme konusunda yer gök övgü dolu...

   evet haklısınız insanları yanıltmamak gerek ve bu konuda çok objektif olmaya çalışıyoruz. bir gittiğimiz yere bir kaç gitmeyi zorluyoruz.

   Sil
 3. Demekki neymiş;
  her duyduğumuza inanmayacakmışız :)
  ayrıca başkalarına iyi ,güzel gelen bize
  gelmeyebilir bu gayet doğal...

  YanıtlaSil
 4. evet haklısınız özellikle de internetten duyduklarınıza

  YanıtlaSil
 5. Un texto para reflexionar muy bueno
  Un abrazo desde Catalonia

  YanıtlaSil
 6. Hocam adama dikat etinmi Donerci yani Pakistanli olmasin?

  YanıtlaSil