Kelle Paça Çorbası

Kelle paça çorbasının sayısız yararı varmış; ‘zaafiyetin en iyi ilacıymış, nezleye, baş ağrısına, kan tükürmeye kuru öksürüğe hatta ve hatta idrar zorluğuna bile iyi gelirmiş.

Ancak bu ‘şifalı’ çorba eskisi gibi tüketilmiyor artık. Erkekler istemediği için evlerde pişmiyor, bulursanız iyisini, sokakta içip nefsinizi köreltiyorsunuz.

Bizim koca İstanbul’da bir kelle paça çorbacımız var ki Aksaray Laleli’dedir. Adına da Paçacı Hasan derler.


Paça içmek için sabah saatleri en iyi saatlerdir ama Hasan’da neredeyse her saat paça çorbası bulunur.

İster sarımsaklı ister sarımsaksız paça için ama mutlaka mutlaka yanında sıcak pide isteyin, çorbanıza limon sıkın seviyorsanız ve ardında da afiyetle kaşık sallayın.Daha Büyük Görüntüle

1 yorum:

  1. Mehmet hocam merhabalar sitenizin devamlı müdavimlerindenim,hocam kelle paça diye bir çorba yok benim bildiğim bu çorba sadece Kelle çorbasıdır zaten Paça çorbasıda tırnaktır ve adı sadece Paçadır. Mehmet Hocam ben Erzurumdan yazıyorum Burda Çorbacılar artık nam saldılar tüm Anadoluya.Erzurumda Kelle çorbası iki şekilde yapılıyor Biri terbiye edilmiş vede bizim buralarda Göçmen usulü Kelle çorbasıda denir zaten bu tarz sonradan Erzurum çorbacılarına geldi diğeri ise bizim doğuya özgü terbiye edilmemiş sanki etli sulu yemek renginde ve tonunda duran Kelle çorbası,aslında Erzurumdaki Kelle ve Paça çorbalarının asıl üstadları Ermeni ustalardı derler,tehcirden sonra herşey hayal oldu tabi.Benimse tercihim her zaman Kelle çorbasıdır birde Tavuk çorbası,Kolay gelsin.

    YanıtlaSil