Bir garip duvar


İstiklal kalabalık. Bin bir çeşit insan, hepsini asla başka bir yerde birlikte göremeyeceğiniz insan, boğaz akıntıları gibi biri bir yandan öbürleri öbür yandan bir aşağı bir yukarı akar da akar.   

Bu gürültülü kadını erkeği, genci yaşlıyı, şişmanı zayıfı, güzeli çirkini İstiklal'in en güzel neresinden  izleyebilirsiniz biliyor musunuz? 


Bu arada isterseniz seyre dalmadan hemen az ilerideki Cremeria Milano'dan bir kaç top dondurma alın, verin sırtınızı İsveç Konsolosluğuna, dönün yüzünüzü Narmanlı Han'ın o içler acısı manzarasına. Bir yandan hanı seyredin, hüzünlenin; bir zamanlar Rus elçiliği olan sonradan Rus hapishanesi sonra sonra ise apartman dairelerini ve de içindeki Aliye Bergerleri, Ahmet Hamdi Tanpınarları ve de Bedri Rahmi Eyüpoğlularını... Kimbilir kimler geldi geçti kim bilir neler başına geldi de nasıl bu hallere düştü !' deyin; 'Belki de hala mahkumların ahı vardır' deyip bir yandan da gelene geçene göz atın. Hatta olur ya 'olmaz' demeyin kısa flörtler yaşayın ama en çok en çok tam da bu duvarın verdiği huzura ve sessizliğe şaşıracaksınız. O büyük karmaşanın, gürültünün arasında huzuru bulacaksınız!


  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder