makarnayı nasıl bilirsiniz?


makarnayı biliriz!

çocukluğumuzun hatıralarındandır.

ancak damağımızdaki ilk tadı, sadesi! suda haşlanıp içine katı yağ konulanı, sonrası peynirli olanıdır.

o yıllardan bu yıllara uzun yıllar geçti.

şimdilerde hem türlü çeşit makarna hem de içine konulan soslar var ki her birini saymaya kalksak sonunu zor getiririz. üstelik her geçen gün bir yeni reçete makarnaseverlerin damağına sunuluyor.

son rastladığımızın adı “penne pollo!”

geçenlerde ataköy’deki plus alışveriş merkezinde yedik!

dükkanın adı mirano. isterseniz makarna hamuru gözünüzün önünde yoğruluyor; makarnalar yine gözünüzün önünde kesiliyor.


size sadece seyir kalıyor! gerisi aşçıbaşının hüneri…

işte malzemeler…

- makarna, bir parça tavuk göğüs, ayçiçeği yağı, taze mantar, maydanoz, parmesan peyniri, krema, süt, bal, kuru kekik, kuru nane, et bulyon, köri ve tuz.

ve işte hazırlanışı…

- tavukları jülyen doğrayın, tavaya ayçiçeği yağını koyup çevirmeye başlayın, tavukların piştiğine kanaat getirince sırayla tuz, dilimlenmiş mantar, krema, karabiber, et suyu ya da bulyon, kuru nane, kuru kekik, köri en sonunda da bal ekleyin.

- tabii bu arada makarnaları 7 ya da 8 dakika andante haşlamış olacaksınız ki biraz sonra sos ile makarnayı buluşturabilesiniz.

- servis yapmadan önce sosu ve makarnayı iyice birbirlerine yedirin ayrı gayrı durmasınlar ve unutmadan servis yaparken parmesan peyniri, onun üstüne de kıyılmış maydanoz gezdirin.

- bu arada eğer pişirdiğiniz makarna tek kişilik ise kuru şeyler birer çimdik, yok eğer birkaç kişilik yapıyorsanız aşçılık hünerinizle el kararı bal, göz kararı süt ve krema ekleyin…

not: yediğimiz penne polo güzeldi güzel farklı bir damak tadı! üstelik evde kolayca yapılabilmesi, uygulanabilir olması açısından önemli çünkü kimi reçeteler var ki insanı kapı kapı dolaştırıp bin bir çeşit malzeme aratmak zorunda bırakıyor ki daha yolun başında “pes!” dedirtiyor

afiyetle…

hamiş; mirano, ataköy, plus AVM'de..
tel: 212 560 75 60

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder