eminönü'nde bir ankara lokantası!

istanbul şaşırtır adamı; bir sokağa dalarsınız rasgele, işte size şaşkınlık: ankara lokantası!

yine öyle bir gündü... tarihi yarımada gönlümüze düştü; özlemiştik!
gerçi daha bir hafta önce ondaydık ama özlem bu, gelip yerleşince bağrınıza, dizginlemek ne mümkün?işte yine yeni camii'nin önündeyiz yine nimet abla gişesi'nin önünden geçip, muhittin hacı bekir'in vitrinlerini seyredeceğiz; belki nefsimize yenik düşüp, kaymaklı lokumdan bir kaç tane sardırıp sağa kıvrılacak, yeni camiyi seyir için çay bahçelerinden birine oturacağız!

bu kez öyle olmadı, kendimizi birden nimet abla'nın karşı kaldırımında bulduk, az ötede ise daracık bir sokak; belli ki bizi çağırıyor! peşi sıra gitmemek ne mümkün?

eskiden yağcılar soğağı imiş şimdi adına kömürcü sokağı diyorlar. bir kaç köfteci bir de yetmiş yıllık ankara lokantası var; hemen bitişiği ise sıra sıra tabureleri ile çay bahçesi!

ankara lokantasında yemek ye geç otur taburelere, çayın, kahvenin tadını çıkar!

o kadar yakın!

biz de öyle yaptık öğlen servisi için sıra sıra bekleyen yemeklerden vazgeçtik (esnaf lokantalarında yemekler saat on hadi bilemediniz en geç on birde tezgaha konulur, onun için en iyi yemek saati tencereye ilk kepçenin daldırıldığı zamandır) tavuk çorbası, işkembe derken mercimek çorbasında karar kıldık; nefsimizi körelttik!

kim bilir gün gelir çorba ile başlar, ıspanak, bamya derken çerkes kebap'tan çıkarız!

afiyetle...

hamiş; ankara lokantası eminönü'nde... yeri de çok kolay! kömürcü bekir sokak n 8 bahçekapı... nimet abla'nın hemen bir sokak ötesi...
tel: 212 522 78 41

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder